You are currently viewing Pomóż nakarmić potrzebujących. Ogólnopolska zbiórka żywności

Pomóż nakarmić potrzebujących. Ogólnopolska zbiórka żywności

Caritas Diecezji Kieleckiej w dniach  8– 9 marca 2024 r. organizuje XXIV Zbiórkę Żywności TAK. POMAGAM!  Jest to ogólnopolska akcja, której celem jest wsparcie osób starszych, chorych, niepełnosprawnych i ubogich. Zbiórka odbędzie się  w wybranych sklepach Biedronka, Społem, Lidl, Netto, Paleo, Lewiatan, Delikatesy  w Kielcach, Stopnicy, Skalbmierzu, Jędrzejowie, Chmielniku, Nowinach, Chęcinach, Miechowie, Proszowicach, Kazimierzy Wielkiej. Akcja trwać będzie w piątek od godz. 14.00 do 20.00 oraz w sobotę w godz. 9.00 do 18.00. Wolontariuszami będą uczniowie szkół rozpoznawani po identyfikatorach. Nadzorować akcję będą wychowawcy szkół, pracownicy Caritas, członkowie Parafialnych Zespołów Caritas. Do wsparcia podczas zbiórki żywności dla potrzebujących zgłosiło chęć 700 osób – wolontariuszy. Zbierane będą podstawowe artykuły spożywcze takie jak cukier, mąka, olej, makaron, konserwy, herbata itp.  Zachęcamy do włączenia się w akcje poprzez zakup dodatkowego produktu spożywczego i przekazanie go do oznaczonych koszy przy wyjściu ze sklepu. Żywność zbierana podczas akcji zostanie posortowana przez wolontariuszy, zapakowana w paczki i przekazana potrzebującym przed Świętami Wielkanocnymi.

Pomóc będzie można również przekazując dowolną kwotę przelewem tradycyjnym na konto lub BLIKIEM, wykonując szybki przelew na numer telefonu: 668 07 00 00.

— Darowizna wysłana BLIKIEM jest nową formą wsparcia w naszej akcji, prostą i szybką. Po raz pierwszy darczyńcy będą mogli wspomóc osoby potrzebujące i „BLIKNĄĆ obiad dla seniora” wykonując przelew na numer telefonu — zachęca Magdalena Masiak, koordynator ds. Kampanii Krajowych w Caritas Polska.

W akcji „Tak. Pomagam!” poza ciepłym posiłkiem czy paczką, bardzo ważna jest po prostu obecność. Relacja wolontariusza z beneficjentem to lekarstwo na samotność — Kiedy przynosimy paczki lub obiady, nasi beneficjenci często zapraszają nas na herbatę— mówi Magdalena Piątkowska, specjalista ds. programów senioralnych w Caritas Polska. — Te spotkania: rozmowa, możliwość opowiedzenia o swoich problemach są istotną częścią programu pomocowego, zarówno dla nich, jak i dla nas.

Z pozyskanych BLIKIEM środków, kuchnie Caritas ugotują obiady dla ubogich seniorów, którzy nie są w stanie sami sobie przygotować posiłku. Część obiadów dostarczana jest przez pracowników Caritas do domów seniorów, pozostałe trafiają do parafii, które dystrybuują je wśród potrzebujących.

Tak szeroko zakrojona pomoc żywnościowa jest możliwa dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. To oni dyżurują w sklepach w czasie zbiórki „Tak. Pomagam!”, a także rozwożą obiady i paczki — Nie spotkałem się z kimś, kto by powiedział kategorycznie „nie dam”, „niech pan odejdzie”. Ludzie są życzliwi, reagują uśmiechem, chcą pomagać — mówi Andrzej, jeden z wolontariuszy, pomagający już w kolejnej zbiórce.

LISTA SKLEPÓW W DIECEZJI KIELECKIEJ

INFORMACJA PRASOWA CARITAS POLSKA