You are currently viewing Piękne występy Osób z niepełnosprawnościami w Proszowicach

Piękne występy Osób z niepełnosprawnościami w Proszowicach

IX Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Ale wkoło jest wesoło…” odbył się 25 kwietnia 2024 w Proszowicach. Czy było wesoło? Tak! Czy było kolorowo? Jak najbardziej! Tę radość i kolory było widać we wszystkich występach na scenie Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Bo ideą Festiwalu jest ukazywanie artystycznego wyrazu osób z niepełnosprawnościami i przełamywanie przez nich obaw przed występami publicznymi. Festiwal był też okazją do integracji, gdyż wzięły w nim udział 22 ośrodki z terenu Małopolski.

W tym roku występy konkursowe oceniało jury w czteroosobowym składzie: pan Andrzej Cebulak, specjalista z dziedziny wychowania muzycznego, pani Renata Nowicka, aktorka teatralna i filmowa, pani Monika Semik, muzyk, pedagog i adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz pan Paweł Gajda, nauczyciel, pedagog, koncertujący muzyk.

A wybrać zwycięzców nie było łatwo, jednak zdaniem jury na najwyższe oceny i pierwszą nagrodę zasłużył Łukasz Murawski z ŚDS w Miłocicach za wspaniałe wykonanie utworu Marcina Rozynka „Siłacz”. Jury doceniło także to, że wykonawca sam akompaniował sobie na gitarze.

Drugą nagrodę otrzymał duet Monika Nabagło i Łukasz Jarosiński z ŚDS w Jerzmanowicach za wzruszającą interpretację utworu „Nic dwa razy” z repertuaru Sanah. O wysokim poziomie konkursu świadczy fakt, że jurorzy przyznali dwa trzecie miejsca. Nagrody te trafiły do Konrada Kłeczka z ŚDS w Jelczy za piosenkę „Powiedz” z repertuaru Ich Troje i do Bogdana Grabowskiego ze Stowarzyszenia Bratnich Serc w Oświęcimiu za fantastyczne wykonanie piosenki „Nie płacz Ewka” zespołu Perfect.

Jury przyznało też wyróżnienia dla duetu Agnieszka Zaręba i Radosław Krystjan z ŚDS w Niepołomicach, Edyty Łakomskiej z ŚDS w Gruszowie i tercetu Jakub Figura, Piotr Ostrowski i Karol Gwiżdż z ŚDS w Chrzanowie.

Gospodarze Festiwalu w tym roku nie stanęli do rywalizacji konkursowej, ale uczestnicy ŚDS w Proszowicach rozpoczęli Festiwal wspólnym wykonaniem piosenki „Ale wkoło jest wesoło”, a zakończył występy duet Anna Kania i Krzysztof Kozerski piosenką Piotra Rubika „Psalm dla Ciebie”.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli na nasz Festiwal, cieszymy się, że – jak co roku – nie zabrakło wśród nich przedstawicieli Powiatu Proszowickiego, Gminy i Miasta Proszowice oraz jednostek pomocowych i edukacyjnych z naszego terenu. Piękne słowa do uczestników skierowali, pan starosta Krystian Hytroś oraz ks. Zbigniew Wójcik, członek zarządu Caritas Diecezji Kieleckiej i dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Leczniczych w Miechowie, życząc wszystkim wspaniałych emocji i radości płynącej z występów.

Realizacja Festiwalu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Starostwa Powiatu Proszowickiego.

Dziękujemy sponsorom:

– Stowarzyszenie ProKoPaRa

– Delikatesy Paleo Opatkowice

– B&G Zakład Cukierniczo-Spożywczy  Jan Biernacki

– Dom Weselny „Nad Stawem” w Rosiejowie

– Piotr Bzowski (muzyk i aranżer).

Festiwal za nami, ale pozostało nam dużo wspaniałych wspomnień. Do zobaczenia za rok!