You are currently viewing Świętowaliśmy Dzień Wolontariusza. Nagrody i wyróżnienia na Gali Wolontariatu w Kielcach.

Dzień 5 grudnia, to od 1985 r. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym roku już po raz XVIII odbyła się Świętokrzyska Gala Wolontariatu zorganizowana przez Diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas Kieleckiej, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach i Wolontariat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.  W trakcie uroczystości, które odbyły się w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Kielcach, złożyliśmy podziękowania i gratulacje wszystkim wolontariuszom, koordynatorom, osobom wspierającym wolontariat i przyznaliśmy specjalne nagrody i wyróżnienia.

W Gali uczestniczyli wolontariusze z różnych instytucji, organizacji pozarządowych, szkół, klubów sportowych, podmiotów kościelnych, byli też zaproszeni goście, a wśród nich: bp Jan Piotrowski, senator RP Krzysztof Słoń, Michał Rulski – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie, Kazimierz Mądzik – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Bożena Szczypiór – zastępca Prezydenta Miasta Kielce, Henryk Milcarz – Prezes Zarządu Wodociągów Kieleckich, ks. Stanisław Słowik– dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej i Arkadiusz Ślipikowski  z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Od bieżącego roku została powołana instytucja Ambasadora Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu, zadaniem tych znanych osób z życia publicznego będzie promowanie naszego corocznego święta i idei wolontariatu. Ambasadorami tegorocznej XVIII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu zostali: Malwina i Kamil Kuzerowie.

Pani Malwina jest inicjatorem wielu akcji, organizowała kino letnie przy parafii Chrystusa Króla oraz wiele innych dobroczynnych dzieł. Pan Kamil jest trenerem klubu Korona Kielce, z którym współpracuje wielu wolontariuszy. Wspiera również żonę w działalności dobroczynnej.

W ramach Programu Rozwoju i Wspierania Wolontariatu Długoterminowego Korpus Solidarności, który realizowany jest przez Narodowy Instytut Wolności zostały wręczone tytuły Miejsce Przyjazne Wolontariuszom. Otrzymały je następujące instytucje, które pomyślnie przeszły proces certyfikacji:

1. Dom Pomocy Społecznej „Cichy Zakątek” w Końskich
  2. Ośrodek Leczenia Uzależnień w Pałęgach
  3. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu w Kielcach
  4. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach

Następnie przyznane zostały wyróżnienia Animator Wolontariatu, by docenić koordynatorów grup, opiekunów szkolnych kół wolontariatu, nauczycieli i liderów młodzieżowych. W tym roku kapituła Konkursu postanowiła nagrodzić w tej kategorii 3 osoby:

1. Joanna Kołodziej – koordynator wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej w Końskich
  2. Bożena Musiał – katecheta/ koordynator wolontariatu w Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku
  3. Kacper Idzik – koordynator wolontariatu hospicyjnego w Hospicjum im. Bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.

Do tegorocznego konkursu „Laur Wolontariatu” wpłynęło 41  zgłoszeń. Wśród kandydatów do wyróżnienia znaleźli się m.in. wolontariusze indywidulani i akcyjni, pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki, niosący pomoc w domach pomocy społecznej i świetlicach, szkołach, działający w stowarzyszeniach i fundacjach, także na rzecz zwierząt. Spośród zgłoszeń przyznano tytuł Nadzieja Wolontariatu 2023:

1. Kamila Kotyniewicz – regularnie odwiedza pacjentów kieleckiego Hospicjum, bierze udział w wielu akacjach charytatywnych. Jest też wolontariuszką Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach.
  2. Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łopusznie – grupa liczy kilkadziesiąt osób, współpracują z Samorządem Uczniowskim, Wolontariatem Parafialnym, Urzędem Gminy w Łopusznie, GOPSem, Stowarzyszeniem Wiosna. Prowadzą akcje na terenie szkoły i poza nią.
  3. Mali Społecznicy – Akademia Przedszkolaka w Brzezinach – przedszkolaki od najmłodszych lat angażują się w wiele działań wolontaryjnych m.in. wolontariat na rzecz zwierząt, na rzecz osób samotnych, ekologii, hospicjum,  historii i kultury, seniorów oraz angażują się w wolontariat akcyjny.

Decyzją Kapituły Konkursu główną nagrodę Gali w postaci statuetki Laur Wolontariatu 2023 otrzymali:

1. Szkolne Koło Caritas w Brynicy. Ta grupa uczniów działa od kilkunastu lat angażuje się w liczne cykliczne akcje. Pomysłów im nie brakuje, zapału również. Działają na rzecz szkoły, środowiska lokalnego, na rzecz parafii w Chełmcach, wydatnie wspierają też kieleckie Hospicjum Caritas. Ich celem jest przede wszystkim pomoc bliźnim.
  2. Kocie Łapki – Lidia Bakalarz, Milena Kania, Magda Donat, Paulina Zawodzińska, Justyna Zaborowska i Milena Gładyszowska – Dawid. Grupa wolontariuszek, które od kilku lat działają w obszarze pomocy bezdomnym i chorym zwierzętom, głównie kotom. Udowadniają, że wolontariat potrzebny jest tak naprawdę wszędzie.
  3. Łukasz Miernik – działa aktywnie w wolontariacie od 6 lat. Wszystkie kieleckie wydarzenia i akcje sportowe, kulturalne, nie mogą się obejść bez jego udziału. Nie odmawia również doraźnej pomocy osobom starszym. Zawsze można na niego liczyć, chętne pomoże, czasami nawet kosztem własnej pracy zawodowej, podkreśla że warto być dobrym, bo dobro wraca.

Przyznano również wyróżnienie im. Maćka Korycińskiego, które  otrzymał Mariusz Brelski – animator wielu społecznych działań na terenie gminy Łopuszno.

Galę uświetnił występ artystów ze Szkoły Muzycznej oraz iluzjonisty Damiana Spętanego –  półfinalisty telewizyjnego programu Mam Talent, który oczarował i rozbawił zebraną publiczność.

Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za piękną, szlachetną postawę zaangażowania w dobro społeczne. Słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich, którzy wspierają działania wolontariuszy: animatorów, koordynatorów, nauczycieli, samorządowców.

Dziękujemy osobom, którzy objęli Patronatem naszą Galę i sponsorom, którzy przekazali nagrody dla wolontariuszy.