You are currently viewing Nasi wolontariusze na pielgrzymce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Nasi wolontariusze na pielgrzymce w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Grupa ok. 40 wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji kieleckiej w sobotę 17 czerwca br. uczestniczyła w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Spotkanie rozpoczęło się świadectwem o posłudze wśród ubogich albertynki s. Teresy Pawlak – koordynatorki wolontariatu w Caritas Archidiecezji Krakowskiej,  następnie konferencję „Oblicze Miłosierdzia” wygłosił o. Michał Legan OSPPE – kierownik redakcji programów katolickich w TVP.

W południe Eucharystii w Bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył bp Jan Zając – honorowy kustosz Sanktuarium, a homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP. “Jezus, utożsamiając się z najmniejszymi naszymi braćmi i siostrami pragnie, abyśmy przebudzili się z letargu egoizmu, abyśmy stali się bardziej wrażliwi, bardziej współczujący” — mówił bp Szlachetka. Przywołał też słowa śp. Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej zamordowanej w Boliwii – “Mam jeszcze wiele swoich marzeń i celów, ale jednym z ideałów, które staram się realizować to chęć bycia dla innych. Robienie czegoś tylko dla siebie nie daje tyle radości, co robienie czegoś dla drugiego człowieka. Wspaniale jest móc, przez swoje działania i talenty, wywoływać czyjś uśmiech na twarzy i nieść innym pomoc”. Na zakończenie homileta podkreślił, że Jezus w Kościele utożsamia się z tymi, którzy potrzebują pomocy i miłosierdzia -” robi to dlatego, aby członkowie Kościoła mieli okazję Go spotkać, dotknąć i uczynić coś dla Niego”.  Na koniec liturgii odmówiono Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu oraz Akt poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Pielgrzymka zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia odmówioną wspólnie w łagiewnickiej Bazylice. To 15. ogólnopolska pielgrzymka pracowników i wolontariuszy Caritas do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, która odbyła się po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią. Uczestniczyło w niej o. 1000 wolontariuszy Caritas z różnych diecezji.