You are currently viewing Dzieci z II turnusu kolonii wróciły do swoich domów

Dzieci z II turnusu kolonii wróciły do swoich domów

Dnia 24 lipca 2020 zakończył się II turnus kolonii Caritas. W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19, zorganizowano jedynie dwa wyjazdy kolonijne w Kaczynie koło Daleszyc. Uczestniczyło w nich łącznie ponad 100 dzieci. Drugi turnus był wyjątkowy, ponieważ obfitował w wiele wycieczek, atrakcji, kolonistów odwiedziło też bardzo wielu znamienitych gości. Wypoczynek rozpoczął się 13 lipca i trwał 12 dni. Większość podopiecznych pochodziło z Jędrzejowa lub okolic. Po przyjeździe uczestnicy zapoznali się z zasadami bezpiecznego pobytu oraz tak ważnymi w tym czasie zasadami higieny. Dzieci brały udział w licznych wycieczkach po regionie śwętokrzyskim. Przybyli do nich także przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji, aby przypomnieć o zasadach poruszania się na drodze i bezpieczeństwie w internecie. Dla dzieci wielką frajdą była możliwość obejrzenia radiowozu i motocykla policyjnego oraz dopytania o specyfikę pracy w policji. Turnus odwiedzili także przedstawiciele projektu “Laudato Si”. Brat Cordian Szwarc poprowadził interesujące warsztaty na temat ekologii, a ich uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Dzieci były też na wyjeździe w Bałtowskim Parku Rozrywki, w zwierzyńcu “Leśne Zacisze” w Lisowie, w Muzeum Orła Białego w Skarżysku -Kamiennej, odwiedzili też jedno z najstarszych drzew w Polsce – Dąb Bartek w Zagnańsku.

Niezapomnianym przeżyciem była wyprawa na mecz ekstraklasy Korona Kielce – ŁKS. Dzieci gorąco kibicowały kieleckiej drużynie, która być może dzięki temu zwyciężyła 2-0. Po meczu z kolonistami spotkał się jeden z najlepszych zawodników Korony – Marcin Cebula. Zdjęciom i autografom nie było końca! Ostatni dzień kolonii upłynął pod znakiem kolejnych gości. Uczestników odwiedził ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska oraz biskup Marian Florczyk i dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik. Kapłani sprawowali uroczystą Eucharystię podsumowującą II turnus kolonii. Każdy z uczestników dostał mnóstwo upominków: pudełko na kolonijne skarby, pluszaki, gry itp. Koloniści swój turnus zawierzyli św. Janowi Pawłowi II w roku setnej rocznicy Jego urodzin i przez Jego wstawiennictwo modlili się w czasie codziennych Mszy świętych. Kierownikiem II turnusu był ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, a wspierali go wolontariusze Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

W ramach tegorocznej akcji wakacyjnej Caritas Diecezji Kieleckiej zorganizowała także kilka turnusów półkolonii (w miejscu zamieszkania) z bogatym programem wycieczek, zabaw, konkursów. Odbywają się one w Jędrzejowie, Kielcach, Chmielniku i Proszowicach.