You are currently viewing Wakacyjna AktywAKCJA

Wakacyjna AktywAKCJA

W dniach 19 – 23 lipca 2021 w Świetlicy Środowiskowej Caritas “Pod Aniołem” “ w Kielcach przeprowadzono zajęcia dla dzieci pn. “Wakacyjna Szkoła Wrażliwości”. Wzięło w nich udział 20 podopiecznych świetlicy. Celem zadania była propozycja atrakcyjnej formy spędzenia czasu wakacyjnego i aktywizacja dzieci, które z powodu pandemii dużą cześć czasu spędziły w domach.

Projekt zakładał przeciwdziałanie apatii, zniechęceniu poprzez propozycję aktywności na świeżym powietrzu oraz kontakt z przyrodą i zwierzętami. Wychowawcy pomagali także w ponownym budowaniu właściwych relacji z rówieśnikami.  Podczas tego tygodnia dzieci były w kinie na filmie “Raya i ostatni smok”., który pokazywał jak ważna jest przyjaźń, a także jak można wiele zmienić dookoła, ale zaczynając od siebie. Zwiedziły ostoję dworską w Leśnicy, gdzie uczestniczyły w warsztatach “W gościnie u świętokrzyskiego chłopa” – dowiedziały się o tradycjach wiejskich, zobaczyły wiele starodawnych  przedmiotów używanych kiedyś w rolnictwie. Był czas na ognisko, zabawy integrujące i co szczególnie istotne – kontakt z przyrodą.

Dzieci odwiedziły także ogród botaniczny i papugarnię. Istotnym punktem działań wychowawczych była wizyta w schronisku dla zwierząt. Dzieci dowiedziały się jak ważna jest odpowiedzialność za zwierzęta, przywożąc dla podopiecznych schroniska karmę mogły poczuć, że warto dać coś od siebie. Dowiedziały się także o tym, jak można zostać wolontariuszem i pomagać w schronisku.  W stadninie “Stangret” dzieci mogły pojeździć konno i dowiedzieć się wiele ciekawostek o tych pięknych zwierzętach.

Obok wycieczek i spacerów przeprowadzono także warsztaty plastyczne o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Każdego dnia dzieci miały zapewniony ciepły poczęstunek.

Projekt “Wakacyjna szkoła wrażliwości” został dofinansowany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu Grantowego „Wakacyjna AktywAKCJA”.