You are currently viewing Ponad 650 dzieci na wakacjach z Caritas

Ponad 650 dzieci na wakacjach z Caritas

Dobiegły końca wakacje 2021, szczególne ze względu na trwającą pandemię i potrzebę zorganizowania aktywnego wypoczynku dla dzieci, które przecież wiele miesięcy spędziły w domu przed komputerem. Tegoroczna Wakacyjna Akcja Caritas Diecezji Kieleckiej obejmowała półkolonie w miejscu zamieszkania i kolonie w atrakcyjnych zakątkach Polski.

Przeprowadziliśmy  8 turnusów półkolonii (głównie dwu- lub trzytygodniowych) w oparciu o placówki wsparcia dziennego (ognisko wychowawcze i świetlice środowiskowe) w Jędrzejowie, Kielcach, Chmielniku i Proszowicach. Skorzystało z tej formy wypoczynku 308 dzieci. Program wypełniony był wieloma atrakcyjnymi wycieczkami. Dzieci odwiedziły m.in. Kraków, Warszawę, Tokarnię, Pustynię Błędowską i wiele ciekawych miejsc w regionie świętokrzyskim. Uczestniczyły w wyjściach na basen, spacerach, licznych zabawach i konkursach. Program zajęć bazował również na wzmacnianiu w dzieciach postaw patriotycznych i ekologicznych.

Kolonie zostały zorganizowane w formie 12- dniowych  turnusów (4 w Chłapowie nad Morzem Bałtyckim i 1 w Zakopanem). Program kolonijny obfitował w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Integralnym elementem kolonii był program wychowawczy „Jestem eko”, którego motywem przewodnim stało się przesłanie filmu „Król lew” oraz encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Program przybliżał dzieciom takie wartości jak zdrowy styl życia, troska o przyrodę,  przyjaźń, szacunek dla każdego człowieka oraz zawierał elementy profilaktyczne i duchowe. Na 5 turnusach kolonijnych wypoczywało 347 dzieci z diecezji kieleckiej.

Wakacyjna Akcja Caritas przeznaczona jest dla dzieci z rodzin uboższych, przeżywających różne trudności, które potrzebują chwili odpoczynku na łonie natury i spotkania z rówieśnikami. Należy zaznaczyć, że kolonie i półkolonie zostały przeprowadzone zgodnie z wytycznymi sanitarnymi na czas epidemiczny. Nad bezpieczeństwem wypoczynkiem dzieci czuwała doświadczona kadra: kierownicy, wychowawcy, duszpasterze, pielęgniarki, animatorzy muzyczni, łącznie 62 osoby.

Wakacyjna Akcja Caritas organizowana została ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz dzięki dofinansowaniu Kuratorium Oświaty w Kielcach, Miasta i Gminy Jędrzejów, Urzędu Miasta w Słomnikach, Urzędu Miasta Kielce oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Razem Dzieciom z Buska Zdroju.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom, partnerom, kadrze kolonii i półkolonii, pracownikom i wolontariuszom. Wielka radość dzieci i ich uśmiech niech będą najlepszą nagrodą dla wszystkich, którzy przyczynili się do przeprowadzenia tegorocznego wypoczynku z Caritas.