You are currently viewing Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas na spotkaniu szkoleniowym

Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas na spotkaniu szkoleniowym

W dniu 21 września br. w Centrum Integracji Społecznej w Kielcach odbyło się spotkanie szkoleniowe dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas. W pierwszej części przeprowadzone zostały warsztaty dla koordynatorów wolontariatu w szkołach “Wolontariat szkolny z Korpusem Solidarności”. Przeprowadził je ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej i trener Korpusu Solidarności. Omówiono założenia rządowego programu rozwoju wolontariatu długoterminowego, możliwości wsparcia organizacji wolontariatu szkolnego w ramach Korpusu Solidarności. Przedstawiono ofertę szkoleń, grantów, konferencji, obozów integracyjnych, poradnictwa, możliwości uzyskania certyfikatów itp. Przybliżono też System Obsługi Wolontariatu – interaktywną platformę pomagającą w pośrednictwie pomiędzy organizatorami wolontariatu a wolontariuszami. Diecezjalne Centrum Wolontariatu Caritas Kieleckiej jest jednym z partnerów regionalnych Korpusu Solidarności – Programu Wsparcia i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego w Polsce, finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W drugiej części spotkania Dominika Borkowska, koordynator wolontariatu hospicyjnego zachęciła do angażowania się w akcje na rzecz Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach, m.in. poprzez kampanię Pola Nadziei, udział w spotkaniach integracyjnych z pacjentami pn. “Podniebne Cuda”, kartki świąteczne i inne. Następnie przybliżone zostały propozycje działań dla SKC w nowym roku szkolnym 2023/24, a zwłaszcza w pierwszym semestrze. Następne propozycje angażowania wolontariuszy szkolnych przedstawiła Monika Wilk – koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu oraz Renata Kaczmarczyk – odpowiedzialna za programy pomocy żywnościowej. Natomiast Monika Suliga-Gałka opowiedziała o Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz o Paczce dla Ukrainy oraz innych działaniach prowadzonych na rzecz Uchodźcom. W spotkaniu udział wzięło ponad 30 nauczycieli – opiekunów SKC z diecezji kieleckiej.