You are currently viewing Modlitwa i festyn w Dniu Dobra w Kielcach

Modlitwa i festyn w Dniu Dobra w Kielcach

Modlitewnie i radośnie przebiegły kieleckie obchody Dnia Dobra – inicjatywy Caritas, która pod tą nazwą obchodzona była w całej Polsce w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 24 kwietnia 2022 r.  O godz. 13 uroczystą Mszę św. w Bazylice Katedralnej sprawował ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, a uczestniczyli w niej m.in. pracownicy, wolontariusze i podopieczni placówek Caritas. W homilii ks. Krzysztof Banasik mówił – Dziś obchodzimy Niedzielę Miłosierdzia. W Eucharystii możemy czerpać z tego źródła Bożego Miłosierdzia. Niech to nasze spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym owocuje także postawą miłosierdzia na co dzień wobec innych. Dobro jest dziś tak bardzo potrzebne, szczególnie w tym świecie rozdartym wojną. Niech Pan nas na te drogi czynienia dobra nieustannie umacnia.

Po modlitwie w katedrze odbył się festyn w Parku Miejskim w Kielcach. Swoje stoiska wystawiły placówki Caritas Kieleckiej, m.in. Zakład Aktywności Zawodowej, Środowiskowy Dom Samopomocy i Hospicjum z Kielc, Domy Seniora z Gorzkowa i Stopnicy oraz Zespół Placówek Caritas z Proszowic. Podopieczni tych placówek przygotowali makramy, poduszki, zabawki, bukiety z bibuły oraz kanapki i ciasta. Był też gorący bigos i herbata przygotowane przez Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Na scenie występowały dzieci i młodzież z kieleckich świetlic środowiskowych “Pod Aniołem” i “U Józefa” oraz z Ogniska Wychowawczego w Jędrzejowie. Śpiewali też mali artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, swoje talenty muzyczne, taneczne, recytatorskie, a nawet iluzjonistyczne prezentowali różni wolontariusze i podopieczni Caritas. Wzruszający dla wszystkich był występ młodej Ukrainki Iwanki. O godz. 15 uczestnicy festynu wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitewny klimat towarzyszył również pięknemu występowi zespołu ToOn w wieczornym koncercie uwielbienia. Festyn w Parku Miejskim cieszył dużą frekwencją i uczestniczyło w nim kilkaset osób: rodzin, dzieci, starszych, byli także goście z Ukrainy, m.in. z naszego ośrodka w Kaczynie.

Dzień Dobra był okazją, by pokazać jak dużo dobra dzieje się na co dzień, jak wiele jest osób zaangażowanych w ideę Caritas. Cieszymy się, że uczestniczyło w nim tak wiele placówek Caritas, pracowników, wolontariuszy. Dziękujemy wszystkim, którzy bezinteresownie pomogli w przeprowadzeniu tego wydarzenia: grupie animacyjnej AniMa, która przygotowała dla dzieci zabawy, malowanie twarzy, bańki mydlane, konkursy, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach – za prezentację radiowozu i motocykla policyjnego oraz czuwanie nad bezpieczeństwem, nieocenionym wolontariuszom – za niestrudzoną pracę i dobro czynione z uśmiechem oraz panu Sylwestrowi Kaniewskiemu, za cieszący się niezwykłą popularnością popcorn. Organizację Dnia Dobra wsparła też Fundacja Polska Bezgotówkowa, która wspólnie z partnerami  eService oraz Worldline udostępniła terminale, które umożliwiają proste i komfortowe przekazywanie datków, w formie bezgotówkowej. W czasie festynu można było w ten sposób lub wrzucając datek do puszek wesprzeć akcję „Miejsce, które staje się domem”, czyli placówki dla podopiecznych Caritas oraz dla uchodźców z Ukrainy.

W diecezji kieleckiej do organizacji różnego rodzaju wydarzeń z okazji Dnia Dobra zgłosiło się około 50 grup, m.in. wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, Parafialne Zespoły Caritas, placówki terenowe Caritas, szkoły, świetlice, kluby seniora. Oprócz festynu w Kielcach odbyły się różne spotkania okolicznościowe, nabożeństwa, kiermasze, wystawy i występy artystyczne.