You are currently viewing Kilkaset osób ubogich na Wigiliach Caritas

Kilkaset osób ubogich na Wigiliach Caritas

Blisko 400 osób bezdomnych, ubogich i samotnych zasiadło do wigilijnego stołu dn. 24 grudnia br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Spotkanie rozpoczął bp Jan Piotrowski, który zwrócił się do zebranych w słowach: Jak mawiał Jan Paweł II, nie ma takiego człowieka, który nie mógłby komuś czegoś ofiarować. Czasem wystarczy ciepłe słowo, czasem, uścisk dłoni. Bp Piotrowski zaznaczył, że nikt nie będzie oceniał ludzi, którzy przyszli na wigilię dla bezdomnych, bo Jezus także zapraszał do siebie wszystkich, mówiąc: “Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście”. Po wspólnej modlitwie i poświeceniu opłatków, wszyscy złożyli sobie najlepsze życzenia. Dla osób, którzy z różnych przyczyn znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, była to chwila bardzo wyjątkowa, w oczach wielu uczestników pojawiły się łzy wzruszenia. Potem wolontariusze Caritas oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie częstowali gości tradycyjnymi wigilijnymi daniami. Na stole znalazły się: zupa grzybowa pierogi, śledzie, karp, kiszona kapusta i słodkie wypieki. Uczestnicy otrzymali też paczki ze świątecznymi upominkami. W obsłudze uroczystości pomogli niezawodni ochotnicy ze stowarzyszenia „Kieleccy Patrioci”. Organizację Wigilii od wielu lat wspiera firma Selgros Cash & Carry, która przekazała produkty spożywcze do przygotowania posiłku, napoje i naczynia jednorazowe.

Dzień wcześniej, 23 grudnia podobna Wigilia odbyła się w Zespole Placówek Proszowicach, gdzie do stołu zasiadło ok. 150 osób bezdomnych, niepełnosprawnych i samotnych. Byli też obecni przedstawiciele władz samorządowych Gminy Proszowice i Powiatu Proszowickiego. Trzeba przyznać, że panowała wyjątkowa atmosfera. Ludzie, którzy spotkali się przy obficie zastawionym stole mieli ogromne poczucie wspólnoty. Wszystkie osoby ubogie również otrzymały paczki świąteczne.

Także w Stołówce Charytatywnej Caritas w Miechowie odbyła się Wigilia dla osób ubogich i bezdomnych. Spotkanie wigilijne, którego organizatorem w dniu 21 grudnia byli Zespół Placówek Opiekuńczo – Leczniczych  Caritas  i GOPS w Miechowie, zgromadziło ok. 30 osób ubogich. Obecni byli również przedstawiciele władz Miasta Miechów i Powiatu Miechowskiego.

Dziękujemy pracownikom i wolontariuszom Caritas, władzom samorządowym, darczyńcom za współpracę i pomoc w zorganizowaniu spotkań wigilijnych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mogliśmy sprawić, że tak wiele osób potrzebujących w tych wyjątkowych dniach doświadczyło wsparcia i bliskości drugiego człowieka.