You are currently viewing Dzień Chorego w kieleckim Hospicjum

Dzień Chorego w kieleckim Hospicjum

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes 11 lutego Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez Ojca Świętego Jan Paweł w1992 r. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego – wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień zorganizowano właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym. Tegoroczne obchody przeżywano pod hasłem „Miej o nim staranie”.

W tym szczególnym dniu 11.02.2023 r. w kaplicy Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty biskup Andrzej Kaleta modlił się za chorych. W Eucharystii uczestniczyli podopieczni placówki, personel i wolontariusze, a o oprawę muzyczną zatroszczyła się schola dziecięca z Parafii Strawczyn. Bp Andrzej Kaleta powiedział w homilii, że ten dzień zwraca uwagę nie tylko na samych chorych, ale również na osoby, które przychodzą im z pomocą. – Człowiek chory powinien znajdować się w centrum naszego zainteresowania, nie zawsze potrzebne są pieniądze, czasami wystarczy być obok. Dla chorych ma to ogromne znaczenie. Zatem zróbmy wszystko, by te osoby nie czuły się samotne. Pamiętajmy, że my wszyscy jesteśmy Kościołem, dlatego jesteśmy zobowiązani do tego, by otaczać innych, zwłaszcza chorych miłością i dostrzegać w nich rysy cierpiącego Chrystusa – powiedział celebrans.

Na zakończenie bp Andrzej Kaleta przywołał modlitwę Ojca Świętego Franciszka. – „Maryi, Matce czułości, pragniemy powierzyć wszystkich chorych na ciele i duchu, aby umacniała ich nadzieję. Prośmy Ją także, aby nam pomagała być otwartymi na chorych braci. Kościół wie, że potrzebuje specjalnej łaski, aby mógł sprostać swojej posłudze ewangelicznej w zakresie opieki nad chorymi. Toteż zjednoczmy się wszyscy w modlitwie do Matki Pana, błagając usilnie, aby każdy członek Kościoła przeżywał z miłością powołanie do służby życiu i zdrowiu. Niech Dziewica Maryja wstawia się za chorymi i wszystkimi, którzy spieszą im z pomocą”.

Po Mszy św. miała miejsce adoracja i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w kaplicy i w salach chorych.

Dzień Chorego stał się inspiracją dla wolontariuszy, którzy w tych dniach organizują kolejną edycję akcji „Serce dla Hospicjum”. Własnoręcznie upieczone piernikowe serca wolontariusze SKC rozprowadzają w szkołach, parafiach, wśród znajomych, a uzyskany dochód przeznaczają na potrzeby kieleckiego Hospicjum.

zdjęcia: eM Kielce