You are currently viewing Bp Jan Piotrowski przewodniczył obchodom Dnia Chorego w kieleckim Hospicjum

Bp Jan Piotrowski przewodniczył obchodom Dnia Chorego w kieleckim Hospicjum

Ojciec Święty Jan Paweł II ustanawiając w 1992 r. Światowy Dzień Chorego wskazał na liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzone 11 lutego. Papież zachęcał, by dzień ten poświęcić modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu tych, którzy cierpią na rozmaite choroby. Tegoroczne obchody diecezjalne ze względu na bezpieczeństwo sanitarne nie mogły skupić w jednym miejscu większej grupy chorych i personelu medycznego. Odbyły się więc w mniejszych wspólnotach w placówkach medycznych i w parafiach.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Eucharystii w Hospicjum im. św. M. Teresy z Kalkuty w Kielcach, otaczając modlitwą podopiecznych tej placówki, wszystkich chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują. W homilii bp Jan powiedział, że nasze czasy oferują niezliczone możliwości leczenia i lekarstw, specjalistyczne szpitale i kliniki, ale bywa, że choroba i cierpienie są silniejsze niż ludzkie propozycje uzdrawiania. A wtedy potrzeba cierpliwości i serca pełnego miłości do opieki nad chorymi. Pasterz docenił trud posługujących wśród chorych stwierdzając, że jest to poniekąd dzień wdzięczności wobec tych, którzy na co dzień są Dobrymi Samarytanami. W czasie liturgii zebranym został udzielony sakrament namaszczenia chorych, a na zakończenie ksiądz biskup udzielał indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, także chorym w salach.

W modlitewnych obchodach Światowego Dnia Chorego w kieleckim Hospicjum uczestniczyli podopieczni placówki, personel medyczny, przedstawiciele wolontariuszy oraz księża posługujący w Caritas.