Pewnie nie można było wybrać lepszego dnia na Inaugurację piętnastej już kampanii „Pola Nadziei” niż 2 października, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów. Wprawdzie nie za bardzo dopisała pogoda, i tradycyjne sadzenie żonkili na rabacie przy ul. Warszawskiej w Kielcach odbyło się w deszczu, ale klimat inauguracji i całej kampanii 2024/35 został określony już w trakcie Mszy świętej rozpoczynającej nasze spotkanie, bo, jakże wielu jest przyjaciół Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach – osób, które są jak anioły.
Ksiądz biskup Andrzej Kaleta, który przewodniczył liturgii, w homilii mówił: „Słowo anioł (…) oznacza posłańca i jak pisał papież Grzegorz Wielki, imię Anioł nie oznacza natury, ale zadanie.” Często o wolontariuszach, zwłaszcza tych, którzy podejmują się opieki nad wykluczonymi, chorymi i umierającymi, mówi się, że są aniołami. Jeśli tak jest, to rozpoczynając kolejne miesiące działań na rzecz pacjentów Hospicjum, warto zdać sobie sprawę z zadań jakie nas czekają, z których największym jest „rozświetlanie świata nadzieją”, jak głosi hasło tegorocznej kampanii.
Zanim rozpoczniemy nasz trud wspierania pacjentów, zarówno dorosłych, jak i podopiecznych Hospicjum dla Dzieci w Kielcach, ich rodzin i personelu, wyruszyliśmy wczoraj w krótką wspomnieniową „podróż” w przeszłość, żeby zobaczyć jaką drogę przeszliśmy w ciągu 14 lat kampanii Pola Nadziei i 10 lat działania Hospicjum. Prezentacja ks. Krzysztofa Banasika, zastępcy dyrektora Kieleckiej Caritas, na ten temat jasno pokazała, że rozwijamy się dzięki silnej determinacji, by to dzieło kontynuować, podtrzymywaniu dobrych praktyk, wprowadzaniu nowych działań, ale przede wszystkim dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, którzy ponad wszelkimi podziałami i niezależnie od własnego miejsca i kondycji skupiają się wokół Hospicjum i pełnią rolę wspomnianych aniołów. Wielkim wsparciem i inspiracją dla nas na najbliższe miesiące będą też zapewne przejmujące słowa osobistego doświadczenia posługi w hospicjum i życia, które w nim trwa, wygłoszone przez naszego wiernego przyjaciela, katechetę w Zespole Szkół Mechanicznych i koordynatora wolontariatu, Andrzeja Kobiałkę.
Spotkanie inauguracyjne uwieńczyło tradycyjne zasadzenie żonkili, którym padający deszcz zapewne dobrze się przysłuży oraz wręczenie cebul tych kwiatów szkołom, które założą własne Pola Nadziei i będą nam w tegorocznej kampanii towarzyszyć.
Za udział w spotkaniu i życzliwość okazywaną przez wiele lat dziękujemy naszym Patronom, przedstawicielom Urzędu Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, PFRON, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, senatorowi Krzysztofowi Słoniowi, personelowi Hospicjum, dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i wszystkim wolontariuszom. Szczególne podziękowania kierujemy także dla Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu za udzieloną nam gościnę, Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych za przygotowanie rabaty, Szkoły Podstawowej nr 24 w Kielcach za oprawę liturgiczną, firmom GFM Group oraz Szkółka Traw i Krzewów Ozdobnych Agnieszka Zgórska za przekazanie cebul żonkili, a także Centrum Integracji Społecznej Caritas Kieleckiej za przygotowanie poczęstunku.