11 kwietnia 2021 r., w 2. Niedzielę Wielkanocną, w Święto Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna się 77. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.
Historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia w Kościele katolickim rozpoczęła się 23 lutego 1937 r., kiedy na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w ich obchody włączały się środowiska religijne, władze państwowe i lokalne. Po II wojnie światowej pomysł podjęto ponownie. Tydzień Miłosierdzia w tym czasie był obchodzony w pierwszym tygodniu października. Od 2013 r. Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest również świętem patronalnym Caritas. Należy przypomnieć, że z woli św. Jana Pawła II od 2000 roku 2. Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka w liście duszpasterskim na tegoroczny Tydzień Miłosierdzia napisał: „ W 30. roku działalności Caritas w Polsce z nadzieją patrzymy na to, co udało się zrobić, zwłaszcza w czasie ciemności, czasie trudnym, często pozbawionym nadziei. Nasi wolontariusze na nowo rozniecają płomień nadziei w miejscach, gdzie ta nadzieja przygasa. Budzi do refleksji i inspiruje do działania codzienna służba niesienia pomocy ubogim, bezdomnym, chorym, starszym, niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz wszystkim poszkodowanym”.
Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich oraz podejmowanie konkretnych inicjatyw na rzecz potrzebujących. Przez cały tydzień poszczególne wspólnoty parafialne podejmują również modlitwę i rozważania związane z tegorocznym hasłem przewodnim “Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”. Obchody są okazją do przybliżenia specyfiki działań Caritas Diecezjalnej oraz Parafialnych Zespołów Caritas i zachętą do włączania się w dzieła miłosierdzia.