Dnia 17 czerwca 2021 r. uroczyście podsumowano 11 edycję kampanii “Pola Nadziei”. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Wzięli w niej udział wolontariusze i nauczyciele ze szkół naszej diecezji. Zebranych powitał dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik, który przedstawił założenia “Pól Nadziei” – służą ona budzeniu wrażliwości i prowadzeniu szerokiego oparcia i różnorakiej pomocy na rzecz hospicjów i osób chorych, którzy w hospicjach stacjonarnych i domowych uzyskują wieloraką pomoc. Jesienią zwyczajowo sadzimy żonkile, rozpoczynając kolejną edycję kampanii Pól Nadziei, a wiosną, kiedy żonkile zakwitają, wolontariusze wyruszają z nimi na ulice, do różnych środowisk, aby rozdając ten symbol nadziei zachęcać do współpracy i wsparcia dzieła hospicyjnego – wyjaśnił. Bp Jan Piotrowski przypomniał, że 11. edycja “Pól Nadziei” rozpoczęła się 8 października 2020 r. również w kieleckiej Katedrze, następnie pogratulował wszystkim wolontariuszom i zaangażowanym w akcję. – To Wy jesteście prawdziwymi polami nadziei, ponieważ jesteście żywym dowodem na to, że Bóg jest miłością. Miejcie pewność, że to nie sukcesy czynią człowieka wielkim, ale tylko miłość, czego przykładem jest patron dnia dzisiejszego św. Brat Albert – mówił biskup.
Po Eucharystii zebrani przeszli do Domu Środowisk Twórczych, gdzie w pięknym klimacie na letniej scenie podsumowano tegoroczną kampanię. Efekty przedstawiła p. Monika Wilk – koordynator Pól Nadziei. Kampania rozpoczęła się jesienią od posadzenia cebulek żonkilowych na rabatach przy hospicjum oraz przy ul. Warszawskiej w Kielcach. Mimo ograniczeń epidemicznych udało się przeprowadzić wiele działań na rzecz Hospicjum im. św. M. Teresy z Kalkuty. Uczniowie wysyłali chorym kartki świąteczne, organizowano kiermasze przy parafiach, jedną z większych była akcja “Serce dla Hospicjum”, związana z pieczeniem piernikowych serc i rozprowadzaniem ich wśród znajomych. Zwieńczeniem akcji były kwesty na rzecz naszego hospicjum, prowadzone głównie przy parafiach. Zaangażowali się w nie uczniowie ze szkół oraz wolontariusze indywidualni. Odbyło się 20 takich zbiórek. W tym roku ze względu na obostrzenia nie odbyły się kwesty uliczne, jednak udało się przeprowadzić zbiórkę pod Urzędem Marszałkowskim oraz pod Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim. Na dzień dzisiejszy zebrana kwota to 103519, 37 zł. Z tych pieniędzy zostało wykonane otoczenie hospicjum: zieleniec, ławeczki dla tych pacjentów, którzy mogą wychodzić na zewnątrz; sprzęt do rehabilitacji – skaner laserowy, rotor do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, kamizelki z podparciem głowy, pasy do wózka inwalidzkiego stabilizujące miednicę, cztery aparaty przenośne do elektroterapii. Część z zebranych środków została przekazana na bieżące wydatki tj. środki higieniczne, opatrunki, bandaże, rękawiczki, maseczki itd.
Galę zaszczycili swoją obecnością bp Jan Piotrowski, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Andrzej Michalski, obecnych było wielu księży, katechetów, nauczycieli i wolontariuszy. Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy szkolne i wręczono specjalne nagrody ANIOŁ z ŻONKILEM za wieloletnie zaangażowanie w akcję Pola Nadziei i promowanie idei hospicyjnej. W tym roku nagrody te otrzymali:
p. Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego i ks. Zbigniew Wójcik – wikariusz w Parafii św. Stanisława w Mniowie i katecheta w Szkole Podstawowej w Mniowie.
Galę uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży.
Laureaci tegorocznych konkursów “Pola Nadziei 2020/21”:
- Konkurs fotograficzny pod nazwą: „Żonkil -kwiat nadziei” (bez ograniczeń wiekowych)
I miejsce Oliwia Bochenek – Szkoła Podstawowa w Chmielniku
II miejsce Victoria Radziszewska – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
III miejsce Gabriela Zychowicz – Szkoła Podstawowa w Chmielniku
- Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych (klasy I-VI) „Wolontariat w Hospicjum”
I miejsce Amelia Tomasik – Szkoła Podstawowa w Brynicy
II miejsce Julia Koston – Szkoła Podstawowa w Brynicy
III miejsce Bartosz Wojciechowski – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
Wyróżnienie Lena Koston – Szkoła Podstawowa w Brynicy
- Konkurs literacki dla szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych
I miejsce Julia Galwas – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej – za piękne opowiadanie „ Służba przyjemnością” o cioci lekarce, która poświęciła swoje prywatne życie dla ratowania innych w czasie pandemii jako przykład od naśladowania.
II miejsce Daria Hendzel – Zespół Szkół Zawodowych Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach – za świadectwo o tym jak od najmłodszych lat warto angażować się w pomoc innych, jakie niesie to wartości.
III miejsce Oliwia Purchla – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej – za wzruszające opowiadanie o koleżance chorej na raka i o jej doświadczeniu z tym związanym z perspektywy koleżanki z podwórka.
Wyróżnienie Julia Bębacz – Szkoła Podstawowa w Brynicy – za opowiadanie o tym jak ważną rolę pełnią rodzice dla dzieci. Jaką niosą służbę, takie proste a pięknie zauważone.