Nie wszyscy spędzają w spokoju i cieple długie zimowe wieczory. W wyniku ataków rakietowych mieszkańcy Ukrainy cierpią z powodu braku prądu, wody i ogrzewania. Caritas Polska otwiera Punkty Nadziei za naszą wschodnią granicą, w których potrzebujący Ukraińcy otrzymają niezbędną pomoc i ochronę przed ciemnością i zimnem.
Wojna na Ukrainie trwa już od jedenastu miesięcy. Od października Rosjanie nasilili ataki na infrastrukturę cywilną, taką jak elektrownie i sieci przesyłowe. Rakiety i drony wywołują wyłączenia prądu (blackouty) w największych miastach i całych obwodach kraju. Miliony obywateli Ukrainy zostają odcięte także od ogrzewania i bieżącej wody. Ukraińskie służby nieustannie pracują nad usuwaniem szkód, ale skutki ataków będą odczuwane nawet do jesieni 2023 roku.
18 Punktów Nadziei dla Ukrainy
Wielu Ukraińców już teraz cierpi z powodu zimna i problemów z żywnością. Rodziny mieszkające w zabudowie wielorodzinnej często nie mają alternatywnych źródeł elektryczności czy gazu, dlatego nie mogą przygotowywać ciepłych posiłków i utrzymywać odpowiedniej temperatury w mieszkaniach. Najciężej doświadczone są rodziny z małymi dziećmi i osobami niepełnosprawnymi. – Ukraińcy bardzo potrzebują pomocy, dzięki której będą mogli przetrwać zimę. Bierzemy pod uwagę, że pomoc energetyczna będzie potrzebna przez cały rok – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Wobec krytycznej sytuacji energetycznej na Ukrainie Caritas otwiera Punkty Nadziei w największych miastach, gdzie szczególnie trudno przetrwać bez centralnego ogrzewania i urządzeń elektrycznych. Łącznie z 18 Punktów Nadziei skorzystają mieszkańcy m.in. Odessy, Mikołajowa, Chersonia, Krzemieńczuka, Konotopu. Pierwsze 5 Punktów Caritas uruchomiła na początku stycznia w Kijowie, Żytomierzu, Winnicy, Charkowie i Chmielnickim. Punkty są organizowane przez każdą jednostkę diecezjalną kościoła rzymskokatolickiego i biuro krajowe Caritas-SPES – misji charytatywnej kościoła rzymskokatolickiego, z którą blisko współpracuje Caritas Polska.
– Jest tu kącik dla dzieci, więc maluchy nie będą się nudzić. Tu możemy modlić się, gdy nie ma światła. Można coś zjeść i zaparzyć kawę, jest generator. Bardzo się cieszymy, że mamy takie miejsce. Są trudne chwile, kiedy jest syrena, niepokoimy się: dokąd biec? Wtedy przychodzimy tutaj – mówi Wiktoria, mieszkanka Kijowa, matka trójki dzieci.
Gorąca herbata, dostęp do internetu i ładowarek
Punkty Nadziei dają każdemu mieszkańcowi Ukrainy szansę ogrzania się i naładowania akumulatora telefonu czy laptopa, nawet w warunkach długotrwałego braku prądu w konkretnej miejscowości. Każdy Punkt jest zaopatrzony w wodę, gorące napoje, oświetlenie, dostęp do internetu, miejsce do odpoczynku, apteczkę oraz przestrzeń dla matek z dziećmi.
W każdym jest też możliwość podgrzania posiłków.
Alarmy rakietowe trwają często kilka godzin. Czas ten Ukraińcy spędzają w schronach i murowanych budynkach, które są ciemne i zimne, jeśli nie wyposażono ich w odpowiednie instalacje. To przede wszystkim w schronach powstają Punkty Nadziei Caritas, aby osoby ukrywające się przed nalotami miały zapewnione także ciepło i elektryczność. Dodatkowo uruchomionych zostanie 5 punktów tymczasowych w namiotach, w których Ukraińcy będą mogli się ogrzać, oczekując na pomoc. Z każdego z Punktów będzie mogło skorzystać jednocześnie około 30-40 osób.
Na potrzeby Punktów Nadziei Caritas przygotowała m.in. generatory elektryczne, nagrzewnice, odbiorniki internetowe Starlink, przenośne stacje do ładowania urządzeń, termopoty, ponad 7 tysięcy krzeseł składanych, apteczki, koce, kolorowanki, kredki i inne artykuły dla przestrzeni dziecięcej. Namioty, latarki i koce pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Pozostałe materiały Caritas zakupiła ze środków pozyskanych od darczyńców.
Nieprzerwany strumień pomocy
Od pierwszego dnia wojny Caritas Polska udziela pomocy Ukraińcom – tym, którzy pozostali w kraju, i tym, którzy udali się do Polski. Dotąd Caritas dostarczyła na Ukrainę pomoc rzeczową o wartości 200 mln złotych i nieprzerwanie wysyła przez granicę żywność, leki, artykuły pierwszej potrzeby. W ramach akcji Paczka dla Ukrainy Caritas przekazała 50 tysięcy paczek z żywnością i środkami higienicznymi o wartości ponad 15 mln złotych. We współpracy z Caritas-SPES uruchomiony został na Ukrainie program Rodzina Rodzinie, w ramach którego comiesięczne wsparcie finansowe od października 2022 roku otrzymuje 620 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i apelujemy o wspieranie naszych przyjaciół na Ukrainie!
Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy:
- dokonując wpłaty przez stronę caritas.pl/ukraina oraz caritas.pl/rodzina
- wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
(z dopiskiem UKRAINA) - wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT)
Materiały do pobrania:
Zdjęcia – Punkty Nadziei i pomoc Caritas-SPES w Ukrainie
https://we.tl/t-gxHz4MLl4N
Setka – Olga Sulkowska, CP – O Punktach Nadziei w Ukrainie
https://we.tl/t-E7M1eS0Rwr
Setki i przebitki – biskup Witalij Krywicki oraz Olena Kava z Caritas-SPES
https://we.tl/t-5piwBSxFN5
Setka i przebitki – CP – ks. Wiaczesław Gryniewicz, dyrektor Caritas-SPES Ukraina
https://we.tl/t-He8cFyi4JY
Setki – z Punktu Nadziei w Kijowie (2 beneficjentki i Olena Kava z Caritas-SPES
https://we.tl/t-EdZzSBDu7k
Przebitki – Punkt Nadziei w Kijowie
https://we.tl/t-Yc161FSQRv
Przebitki – Transporty humanitarne Caritas Polska
https://we.tl/t-s7Lgay4NkZ
Audio wypowiedzi setkowe – 4 setki audio
https://we.tl/t-nJEP7ZdY0F
Audio wypowiedzi setkowe – 3 setki z Punktów Nadziei
https://we.tl/t-Falre0FlB0
KONTAKT
Dział Komunikacji Caritas Polska
tel. 510 235 802