Caritas Diecezji Kieleckiej od czerwca 2024 do grudnia 2024 r. realizowała kolejną edycję programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Pomoc realizowana była w ramach nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021-2027, jeszcze w ramach Podprogramu 2023 FEPŻ. Wieloletnie doświadczenie w realizacji takich zadań pozwoliło na sprawne przeprowadzenie dystrybucji żywności oraz realizację działań towarzyszących. Wsparcie otrzymało 10 295 osób potrzebujących (5305 kobiet i 4990 mężczyzn, w tym 1985 osób z niepełnosprawnościami).
Osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej łącznie przekazano 361 028,40 kg produktów spożywczych w formie 33 392 paczek żywnościowych. O kwalifikowalności do programu decydowało określone kryterium dochodowe. Beneficjenci otrzymali: artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, dżem truskawkowy), artykuły skrobiowe (makaron jajeczny świderki, mąka pszenna, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna), artykuły mleczne (mleko UHT, ser żółty) , artykuły mięsne (szynka wieprzowa mielona, szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, szprot w oleju), cukier biały, olej rzepakowy, dania gotowe (fasolka po bretońsku). Pomoc można było uzyskać w 25 punktach wydawania żywności prowadzonych przez organizacje partnerskie lokalne na terenie diecezji kieleckiej. Były to parafie, placówki terenowe Caritas, stowarzyszenia oraz ośrodki pomocy społecznej
Caritas wspiera w ten sposób osoby i rodziny podlegające deprywacji materialnej, która polega na braku możliwości zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Szczególną pomocą żywnościową podczas realizacji Podprogramu 2023 objęte były rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne. Dostęp do programu zapewniony był bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych do otrzymania tej pomocy.
W ramach środków na działania towarzyszące Caritas Diecezji Kieleckiej przeprowadziła również 62 warsztaty dla 1376 uczestników. Zajęcia miały na celu nabycie przez uczestników samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te były realizowane stacjonarnie w formie warsztatów z zakresu przygotowania posiłków oraz sprawnego zarządzania budżetem domowym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie
na Pomoc Żywnościową 2021-2027.