Zespół Terapeutyczno-opiekuńczy DPS-u w Słupi
Zespół Terapeutyczno-opiekuńczy
Bezpośrednim wspieraniem mieszkanek zajmuje się funkcjonujący w placówce Zespół Terapeutyczno – Opiekuńczy. Działa on na podstawia Regulaminu Pracy Zespołu Terapeutyczno – Opiekuńczego. Składa się on – w szerokim zakresie – z pracowników sprawujących bezpośrednią opiekę nad mieszkankami i Pracowników Pierwszego Kontaktu. Kierunki działań zespołu określa ścisłe grono jego członków, w którego skład wchodzi: pielęgniarka, pracownik socjalny, instruktor ds. kulturalno oświatowych, instruktor terapii zajęciowej, rehabilitantka, opiekunki. Ich zadaniem jest opracować indywidualny plan wsparcia dla mieszkanki najpóźniej do 6 miesięcy od jej przybycia do placówki. Zespół spotyka się raz na dwa tygodnie i według potrzeb, w celu realizacji zaplanowanych zadań.
Każda mieszkanka Domu ma opracowany Indywidualny Plan Wsparcia. Nad jego realizacją na co dzień czuwa Pracownik Pierwszego Kontaktu. Jest to pracownik często samodzielnie wybrany przez mieszkankę, a w sytuacji braku zdolności wyboru przyporządkowany jej przez Kierownika Zespołu. Osoby te starają się być rzecznikiem interesów mieszkanki, powiernikiem, pomocnikiem w załatwianiu spraw osobistych, mediatorem w konfliktach interpersonalnych, opiekunem odgadującym niewypowiedziane potrzeby, inspiratorem życiowej aktywności – słowem: bratnią duszą, która w sytuacji odseparowania od rodziny daje choć trochę poczucia przynależności i bycia kochaną.
Spotkaniom zespołu przewodniczy Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego. Do jego zadań należy powiadamianie członków Zespołu o terminie i zakresie prac Zespołu. Każde spotkanie jest protokołowane. Podstawowym zadaniem Zespołu jest opracowywanie indywidualnych Planów Wsparcia dla mieszkanek DPS.
Zespół m.in:
określa stan zdrowia, sprawność psychofizyczną, sytuacje bytową i socjalną dla każdej nowo przybyłej mieszkanki.
tworzy indywidualne plany wsparcia dla mieszkańców, ocenia i wyznacza czas ich realizacji (dla nowo przyjętych na okres 1 miesiąca a później na 6 miesięcy, w razie potrzeby plan ulega modyfikacji).
wspiera aktywizację mieszkanek do czynnego udziału w życiu Domu i kształtowaniu prawidłowych postaw- poprzez branie udziału w organizowaniu uroczystości okolicznościowych i imprez kulturalnych w DPS, i w środowisku lokalnym (zabawy, wycieczki, zjazdy integracyjne, montaże słowno-muzyczne, występy artystyczne, Zjazd Rodzin itp.).
zapoznaje pracowników nowoprzyjętych, którzy mają pełnić funkcje pracownika pierwszego kontaktu z obowiązkami i sposobem realizacji.
dokonuje weryfikacji dotychczasowych pracowników pierwszego kontaktu z ich udziałem i akceptacją.
wypracowuje optymalny model współpracy między członkami zespołu w celu lepszego zrozumienia i zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkańców, poprzez organizowanie szkoleń wewnętrznych prowadzonych przez pracowników zespołu. Prowadzi terapie indywidualną: rozmowy wspierające, umożliwienie nawiązania, utrzymania i rozwijania kontaktu z rodziną i bliskimi
dzieli się na spotkaniach zespołu informacjami o mieszkankach, zebranych poprzez codzienną prace z nimi
Aktywizacja Mieszkanek:
„Zajęcie jest najlepszym naturalnym lekarzem i podstawą szczęścia człowieka” Galen
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Słupi mają dostęp do zajęć kulturalno – okazjonalnych i szeroko rozumianej rekreacji i rozrywki. Zajęcia te pełnią bardzo ważną rolę w ich usprawnianiu oraz integracji społecznej. W zależności od potrzeb do organizacji zajęć kulturalno-rozrywkowych włączani są inni pracownicy działu terapeutyczną –opiekuńczego. Program zajęć, w których chcą uczestniczyć nasze Mieszkanki dostosowany jest do ich możliwości, zainteresowań i oczekiwań. Uroczystości i spotkania organizowane są na terenie Domu i poza placówką.
W DPS w Słupi oferujemy też szereg różnorodnych form terapeutycznych, aby każdy mógł wybrać sobie taki rodzaj zajęć, który najbardziej będzie mu odpowiadał, sprawiał przyjemność, a jednocześnie sprzyjał osiąganiu jak najlepszych efektów terapeutycznych. Nad realizacją tych zajęć czuwają wykwalifikowani pracownicy – instruktorzy terapii zajęciowej, instruktor kulturalno – rozrywkowy oraz opiekunowie.