OPIEKA WYTCHNIENIOWA – edycja 2024
CARITAS DIECEZJI KIELECKIEJ
prowadzi nabór Uczestników do Programu :
“OPIEKA WYTCHNIENIOWA”
dla Organizacji Pozarządowych
– edycja 2024
Dokumenty rekrutacyjne podpisane przez osobę zainteresowaną lub opiekuna prawnego należy złożyć w formie papierowej w sekretariacie Biura Głównego Caritas Diecezji Kieleckiej Plac Najświętszej Maryi Panny 1 w Kielcach lub w biurze Fundacji Pomost ul. Czerwonego Krzyża 3:
- Załącznik nr 1 – Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024.
1a) W przypadku wskazania osoby która będzie świadczyła usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w pkt. III proszę o podanie nr kontaktowego. - Kopia orzeczenia o niepełnosprawności.
- Klauzula informacyjna RODO
- Krótki opis sytuacji opiekuna i osoby niepełnosprawnej mający wpływ na przyznanie opieki wytchnieniowej.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 41 344 19 03
Rekrutacja trwa do 15 marca 2024 r. W przypadku niedostania się na listę podstawową będzie stworzona lista rezerwowa.
Osoby zainteresowane prosimy o zapoznanie się z Programen “Opieka Wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024, który określa zasady uczestnictwa i rekrutacji.
WAŻNE INFORMACJE:
Program jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności;
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b. orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
– wymagającymi wsparcia w postaci opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad ww. osobami, w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawujących całodobową opiekę nad osobą z niepełnosprawnościami.
Realizator Programu przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową osób niepełnosprawnych oraz uczestników Programu. Realizator Programu uwzględnia potrzeby uczestników programu sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą niepełnosprawną, która stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
W 2024 r. planowane jest objęcie wsparciem:
- 19 opiekunów dzieci niepełnosprawnych do 16-go roku życia,
- 36 opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością
- 20 opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych w placówce Caritas (odpowiednio Centrum Dziennej Opieki i Pielęgnacji Caritas – Wisniówka 38a lub Dzienny Dom Opieki Medycznej Caritas w Kielcach ul. Urzędnicza 16a )
- 47 opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych w prowadzonej przez Realizatora Programu w ramach pobytu całodobowego (odpowiednio Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze w Stopnicy ul. Kościuiszki 12 b lub Dom Kombatanta w Miechowie ul. Szpitalna 1)
Liczba godzin usług opieki wytchnieniowej na 1 uczestnika w 2024 r. wynosi:
– max 240 godzin – w przypadku opieki sprawowanej w placówce Caritas
– do 150 godz. w przypadku opieki sprawowanej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością
– max 14 dób dla usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego
Pogram jest współfinansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Za realizację usługi opieki wytchnieniowej, uczestnik nie ponosi odpłatności.
1. USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ MOGĄ ŚWIADCZYĆ:
- Osoby, które poosiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta, lub
- Posiadają co najmniej 6 – miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu (posiadane doświadczenie może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, podmiotem tym może być również osoba fizyczna), lub
- Zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024 i spełniają jeden z ww. warunków.
2. USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ NIE MOGĄ ŚWIADCZYĆ
osoby będące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem
z osobą z niepełnosprawnością
OPIEKA NAD DZIEĆMI DO UKOŃCZENIA 16. ROKU ŻYCIA:
W odniesieniu do osób, które mają świadczyć usługi opieki wytchnieniowej nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia, wymagana są następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o niekaralności;
- Informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
- Pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna dziecka z niepełnosprawnością lub wskazanie osoby w pkt III karty zgłoszeniowej.
Maksymalna długość nieprzerwanego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością. Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00-22.00.