JGLOBAL_ARTICLES

W duchu patriotyzmu

„Wolontariusz – patriota” – pod takim właśnie hasłem przebiegało kolejne spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas Diecezji Kieleckiej, które odbyło się 6 marca 2014 roku. Tym razem miejsce spotkania było nietypowe, bo ugościł nas Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, znajdujący się na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Jego wybór był nieprzypadkowy. Rok 2014, który niedawno się zaczął, jest obfity w ważne dla Polski rocznice historyczne, takie jak 100-lecie wybuchu I wojny światowej i 75-lecie wybuchu II wojny światowej, 70. rocznica powstania warszawskiego i zdobycia Monte Cassino. I to tylko wybrane z nich.

Dlatego też ks. Krzysztof Banasik i p. Damian Zegadło starali się przekonać opiekunów SKC do szerzenia idei patriotyzmu wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Po krótkim powitaniu przenieśliśmy się w czasie (głównie dzięki ciekawym opowieściom pana przewodnika), oglądając karty historii wojennej na wystawie OMPiO. Mieliśmy okazję obejrzeć mundury ułańskie, ale również poczuć się jak oni, przymierzając czapki wojskowe. Sprawdzaliśmy, jak bardzo zmieniły się Kielce patrząc na zdjęcia sprzed lat. Zeszliśmy do podziemi, gdzie znajdują się cele więzienne, karcery i miejsce straceń uwięzionych. Pracownicy OMPiO przedstawili również ofertę edukacyjną obiektu i zachęcili do współpracy oraz przyprowadzania swoich uczniów na urozmaicone lekcje historii.

Następnym punktem forum było zapoznanie zebranych opiekunów SKC z planowanym harmonogramem działań w ramach tegorocznej akcji Pola Nadziei, która rozpocznie się tuż po zakwitnięciu żonkili. Pani Jolanta Kowalik, zajmująca się zorganizowaniem tej akcji, zaprosiła również przedstawicieli szkół do wzięcia udziału w konkursach: filmowym, literackim i plastycznym nt. hospicjum. Z kolei pani Anna Wasil-Arciszewska zaprezentowała rękodzieła Kiermaszu Dobroczynnego, z których fundusze ze sprzedaży wspomagają budowę kieleckiego hospicjum stacjonarnego.

Na koniec spotkania głos zabrał ks. Krzysztof Banasik, który poinformował o najbliższych inicjatywach Caritas, m.in. o możliwości sporządzenia paczek dla rodzin i wysłaniu ich do potrzebujących na Ukrainie.

W forum SKC wzięło udział ok. 25 opiekunów ze szkół  z terenu Diecezji Kieleckiej. Dziękujemy Ośrodkowi Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej za udostępnienie sali i poprowadzenie zajęć.

Marta Gawron

 

Free business joomla templates