You are currently viewing 14 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich

14 listopada będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 14 listopada 2021 r. obchodzić będziemy V Światowy Dzień Ubogich pod hasłem “Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7). Święto zostało ustanowione przez Ojca Św. Franciszka w listopadzie 2016 r. na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Ideą obchodów jest przypomnienie, że obok każdego z nas żyją osoby potrzebujące, nierzadko głodne, samotne, chore i bezdomne. Jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do okazania im materialnego i duchowego wsparcia. W tegorocznym orędziu na ten dzień papież Franciszek tłumaczy – “obecność ubogich wśród nas jest ciągła, ale nie może doprowadzić do przyzwyczajenia, które staje się obojętnością, lecz powinna zaangażować nas do bezwarunkowego dzielenia się życiem. Biedni nie są osobami „zewnętrznymi” dla wspólnoty, ale są braćmi i siostrami, z którymi dzieli się cierpienie po to, by przynieść ulgę w ich ciężkiej sytuacji oraz ich marginalizacji, ażeby została im przywrócona utracona godność, a także po to, by zabezpieczyć im konieczne włączenie społeczne”.

Uroczystości diecezjalne odbędą się w Kielcach, o godz. 11. w Bazylice Katedralnej bp Jan Piotrowski przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji ubogich i wygłosi homilię. W pobliżu katedry Caritas Kielecka w godz. 12 -14 przygotuje namiot, w którym osoby bezdomne i ubogie otrzymają ciepły posiłek oraz przybory higieniczne w ramach akcji Upominek pachący dobrem. Z inicjatywy Diecezjalnego Centrum Wolntariatu Caritas zorganizowano zbiórkę przyborów toaletowych, w którą włączyło się wielu wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas i innych środowisk. Osoby ubogie otrzymają zestaw mydeł, szamponów, przyborów do golenia, szczoteczki i pasty do zębów oraz środki ochorony osobistej – maseczki i płyny dezynfekcyjne.

Zapraszamy w tym dniu do wspólnej modlitwy i włączenia się w akcje charytatywne prowadzone przez Caritas. Zachęcamy do podjęcia w parafiach i innych wspólnotach modlitwy za ubogich i do dobroczynnych inicjatyw.

Pełny tekst orędzia na V Światowy Dzień Ubogich https://www.vatican.va/content/francesco/pl/messages/poveri/documents/20210613-messaggio-v-giornatamondiale-poveri-2021.html