Dziś: 26 Luty 2020    |    Imieniny: Bogumił, Aleksandra, Mirosława

   

Dzieci polonijne z Białorusi na obozie w Kaczynie

W dniach 15-28 czerwca 2019 r. w Ośrodku Eko - Wypoczynek Kaczyn odbył się turnus edukacyjny dla dzieci z rodzin polonijnych. Na zaproszenie Caritas Diecezji Kieleckiej do Kaczyna k. Kielc przyjechała grupa 86 dzieci i młodzieży oraz 5 opiekunów z Białorusi z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodnie i z parafii św. Antoniego Padewskiego w Postawach.

Celem obozu było przybliżenie uczestnikom historii, tradycji i kultury Polski, poszerzenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, poznanie zagadnień funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Zadania te były realizowane przez pogadanki, warsztaty, gry i zabawy, prace w grupach i wycieczki. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z języka polskiego, które prowadzone były przez trenera metodami aktywizującymi. Program obfitował w wyjazdy edukacyjne w ramach których dzieci odwiedziły m.in. Kielce, Bałtów i Kraków. W stolicy regionu świętokrzyskiego dzieci zwiedziły Bazylikę Katedralną, centrum miasta i Rezerwat Kadzielnia. Bałów był okazją do spotkania z prehistorią w Parku Jurajskim na tropach dinozaurów i z egzotyczną fauną w Zwierzyńcu Bałtowskim. Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do Krakowa. Najpierw grupa udała się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyła we Mszy św.  w kaplicy św. Józefa, w której znajduje się cudowny obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Faustyny. Dzieci zwiedziły Sanktuarium i wysłuchały historii związanej z objawieniami Jezusa św. siostrze Faustynie Kowalskiej i o zasługach św. Jana Pawła II w szerzeniu kultu Bożego Miłosierdzia na świecie. Następnym etapem wycieczki był  Wawel. Po wizycie u Smoka Wawelskiego grupa zwiedzała Katedrę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały historii o patronie tego miejsca św. Stanisławie biskupie męczenniku, o królach Polski, których większość spoczywa w wawelskich kryptach i o pochowanych tam innych znanych Polakach. Po wizycie na Wawelu grupa zwiedziła Stare Miasto z pięknym rynkiem i Sukiennicami. Obóz w Kaczynie obfitował w gry, zabawy, spacery, wyjazdy na basen. Dzieci chętnie uczestniczyły w życiu religijnym angażując się w nabożeństwa, adoracje, modlitwy i Eucharystię. Zadbały o to znakomicie siostry zakonne z Białorusi - s. Konstancja i s. Dorota. O bogaty program i dobre warunki pobytu troszczył się kierownik Ośrodka ks. Bogusław Bochenek. W realizacji obozu pomagał też zastępca dyrektora Caritas Kieleckiej ks. Krzysztof Banasik.

Dla wielu dzieci był to pierwszy pobyt w kraju ich przodków. Obóz cieszył się dużą życzliwością mieszkańców parafii Kaczyn oraz zainteresowaniem mediów. Dla wielu uczestników było to spore wyzwanie i ciekawe doświadczenie, by stanąć przed mikrofonem i kamerą. Pobyt w Kaczynie zapewne na długo zapadnie w pamięci dzieci polonijnych i zaowocuje wzrostem świadomości o ich tożsamości, nieco już zatartej przez realia życia na Białorusi.

Obóz edukacyjny realizowany był przez Caritas Diecezji Kieleckiej
na podstawie umowy partnerskiej z Caritas Polska
i współfinansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

                  

 

 

PLACÓWKI MEDYCZNE

Usługi medyczne Caritas Diecezji Kieleckiej.

Przejdź dalej ...

ŻŁOBEK "MAŁE ANIOŁKI"

Zapraszamy do naszego żłobka.

Przejdź dalej ...

PODZIĘKOWANIE

Dziękujemy Darczyńcom, którzy przekazali 1% podatku na działalność Caritas.

Przejdź dalej ...

LICZNIK ODWIEDZIN

© 2009-2020 by GPIUTMD

WSPIERAJĄ NAS:

 • spolem.jpg
 • furmanek.jpg
 • cebule.jpg
 • zeto.jpg
 • perfopol.jpg
 • piekarnia-pod-telegrafem.png
 • nsk.jpg
 • gardenco.jpg
 • paradyz.jpg
 • agropole.gif
 • bank.jpg
Free business joomla templates